Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?
Portal jest w chwili obecnej intensywnie rozwijany. Dodawane są nowe moduły, uaktualniana jest jego zawartość.
Osoby znające statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining, a chcące pomóc w rozwoju forum statystycznego, rozbudowy portalu o dodatkowe treści, proszę o kontakt na adres e-mail: administrator(małpa)statystycy.pl

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat
Zadanie ogólne ze statystyki opisowej, wszystko na raz
Autor Wiadomość
Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2011-10-03, 06:35   

xzawiasx, jak wspomniał jabol - weź się za PODSTAWOWE PODSTAWY statystki - bo serio jeśli nie więc czym jest zbiorowość to nie zrozumiesz słownictwa jakim się tu posługujemy

jabol, a wyobraź sobie ze miałem okazję uczyć grupę studentów którzy nie mieli logarytmów w szkole średniej (nie było jej w programie) - ja do nich o wykładniczej funkcji regresji i podstawie logarytmów a oni... oczy wielkie jak talerze i.. o czym ten facet do nas mówi???

Google

Wysłany:    Reklama google.

jabol 
Podporucznik

Wysłany: 2011-10-03, 07:07   

Shidley napisał/a:
a wyobraź sobie ze miałem okazję uczyć grupę studentów którzy nie mieli logarytmów w szkole średniej (nie było jej w programie) - ja do nich o wykładniczej funkcji regresji i podstawie logarytmów a oni... oczy wielkie jak talerze i.. o czym ten facet do nas mówi???

ja jestem z rocznika ktory byl ostatnim ze stara dobra matura (1990) i chyba nie moge zrozumiec (i scierpiec) jak wygladaja obecne metody nauczania .....

Autor: Benjamin Disraeli

Olkaa88 
Szeregowy

Wysłany: 2011-10-26, 17:40   

Witam wszystkich i proszę o pomoc :D :P

Dostałam na zaliczenie zadania ze statystyki, które nie ukrywam są dla mnie kosmiczne - mój umysł jest typowo humanistyczny :P Dlatego proszę Was o pomoc, jeśli oczywiście to nie problem :)

Zad.1.
Podać przykład szeregu rozdzielczego przedziałowego złożonego z 5 do 7 klad i liczebności zbiorowości od 500 do 1000 jednostek
statystycznych. Następnie:
a)obliczyć niezbędne parametry położenia i rozrzutu, konieczne do oceny zmienności badanej cechy,
b)obliczyć współczynnik zmienności cechy, której rozkład przedstawa przyjęty szereg rozdzielczy,
c)narysować histogram graficznie prezentujący wybrany szereg rozdzielczy.

Zad.2.
Z roczników statystycznych, Internetu, prasy, praktyki zawodowej lub innych źródeł zaczerpnąć przykład szeregu czasowego
opisującego proces demograficzny złożonego z od 15 do 20 liczb.
a)Obliczyć współczynniki jednopodstawowe i łańcuchowe obrazujące zmiany w czasie zjawiska przedstawionego wybranym szeregiem
czasowtm
b)przedstawić na wykresie rozwój tego zjawiska.

Z góry serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc :)

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2011-10-27, 05:49   

a konkretnie?
nie potrafisz znaleźć / wymyślić danych ? cech?
obliczyć?

Olkaa88 
Szeregowy

Wysłany: 2011-10-27, 12:25   

konkretnie to nie wiem od czego zacząć i o co w tym chodzi :/

jabol 
Podporucznik

Wysłany: 2011-10-27, 12:30   

Olkaa88 napisał/a:
konkretnie to nie wiem od czego zacząć i o co w tym chodzi :/

http://www.google.pl/url?...dXhfYuhrf_VhEtg

Autor: Benjamin Disraeli

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2011-10-27, 12:59   

Olkaa88, a to są cechy / zbiorowość / szereg rozdzielczy wiesz?

marite123 
Szeregowy

Wysłany: 2011-11-20, 14:24   sprawdzenie zadania

Prosiłabym o sprawdzenie zadania, gdyż mam kolokwium i chce wiedzieć czy dobrze to rozumiem..
W pewnym przedsiębiorstwie zbadano staż pracy pracowników (dołączam tabele)
1. Ile wynosi przeciętny staż pracy?
- przedziały klasowe są otwarte więc wyznaczyłam mediane

2.Pracodawca posiada dodatkowe środki pieniężne, które chciałby przeznaczyć na szkolenie młodych pracowników. Środków wystarczy dla 10% zatrudnionych. Jaki staż pracy kwalifikuje pracownika do udziału w szkoleniu?
Obliczyłam, że 10% ze 150= 15 więc stażem kwalifikującym pracownika do udziału w szkoleniu jest ten poniżej 5 lat.
3. Dodatkowe środki pieniężne pracodawca postanowił przeznaczyć na premię dla pracowników najdłużej pracujących w firmie. Pieniędzy wystarczy na premię dla 13% zatrudnionych. Pracownicy, z jakim stażem otrzymają premię?
Obliczyłam kwartyl 3

Oznacza to, że 20 osób pracuje w firmie powyżej 15,83 lat, a więc 13% ze 20= 2,6 [osób]
Przyznam, że nie jestem tego kompletnie pewna, ale nie wiem jak inaczej to obliczyć..
4. Jakie jest zróżnicowanie stażu pracy?

Oznacza to, że jest duże zróżnicowanie stażu pracy.

Z góry dziękuje;)

Bez tytułu.png
Plik ściągnięto 3677 raz(y) 4,46 KB

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2011-11-21, 07:03   

1) OK - a interpretacja?
2) nie zgadzam się - pytanie jest (podobnie jak w 3) konkretne - 15 pracowników to 10% ok ale staż poniżej 5 lat ma 23 pracowników wiec co z robić z pozostałą 8? jak ich wyłapać? niech się bija o szkolenie?
tu aż się prosi o decyl 1....
3) Nie zgadzam się z tym sposobem obliczenia i myślenia (jw) wystarczy obliczyć Centyl (precentyl) 87 - analogicznie jak np. kwartyl tyle że ustalasz pozycje dla pozC87 = (87(n+1)/100)
4) ok, ale czy 37% to duże zróżnicowanie? pytanie pozostawię bez odpowiedzi bo dla jednych może być to duże a dla innych umiarkowane....

marite123 
Szeregowy

Wysłany: 2011-11-21, 15:14   

1. Nie pisałam interpretacji, bo chciałam być pewna, że same obliczenia mam w porządku.
--> Przeciętny staż pracy w danym przedsiębiorstwie wynosi 11,67 lat.

2. Wiem, że powinno się obliczyć decyl, ale nie wiedziałam co zrobić z faktem, że przedział jest otwarty. Chodzi o coś takiego:

Tutaj nie jestem pewna jaka będzie liczebność wcześniejszego przedziału.., ale jeśli mój wynik jest w porządku to interpretacja brzmi: Pracownika kwalifikuje staż pracy mniejszy niż 5 lat, a dokładnie 3,26 lat.

3. najpierw obliczyłam 87% ze 150- wynosi 130,5

W związku z tym premię otrzymają pracownicy ze stażem równym 20,02 lat.

4. Napisałam, że jest duże zróżnicowanie, bo wykładowca powiedział, że każde ponad 10% uznaje się za duże.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2011-11-22, 09:16   

1. źle - to nie średnia arytmetyczna
2. Przedział poprzedni rzeczywiście wynosi zero - bardzo dobrze, a wiadomo że najniższy staż wynosi zero więc jak najbardziej słuszne jest 'domknięcie' przedziału z dolną granicą 0; jednakże nie zgadzam się z interpretacją - powinno być ' pracownika na szkolenie kwalifikuje staż NIE WIĘKSZY NIŻ 3,26 zł
3. analogicznie nie zgadzam się z opisem - premię dostana pracownicy o stażu CO NAJMNIEJ ..... lat; maż również babola w obliczeniu - podpowiem (142)..
4. to zależy od wykładowcy więc może być i duże ;-)

paola1234 
Szeregowy

Wysłany: 2011-11-22, 15:54   

Witam wszystkich :) Czy znajdę tutaj kogoś kto pomoże mi wpaść na pomysł, jak rozwiązać zadanie? Mam podaną liczbę gmin wiejskich w województwach Polski i mam policzyć średnią arytmetyczną ważoną.... Niby banał, ale moim problemem jest to, że jest to szereg rozdzielczy przedziałowy i dolna granica każdego przedziału jest taka sama....i nie wiem jak to zrobić, bo gdy próbowałam obliczać średnią biorąc środki każdego przedziału wyszedł mi zły wynik :((( I jeszcze jedno pytanie....czy można w takim wypadku policzyć modalną?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :oops:

[ Dodano: 2011-11-22, 16:25 ]
Odwołuję pytanie....jestem GŁUPIA! Z czym do ludzi, skoro liczyłam zadanie z przeświadczeniem, że w Polsce są 63 województwa.... a wystarczyło sobie przypomnieć o czymś takim jak LICZEBNOŚĆ SKUMULOWANA..... :oops:

Becia 
Szeregowy

Wysłany: 2011-12-29, 16:58   Zadania - statystyka opisowa

1.
W pewnym mieście obejmującym 10 powiatów zbadano liczbę aptek (y) wg. liczby mieszkańców powiatu (x) w 1000 osób

x y
10 70,2
21 103,2
13 87,4
6 95,3
8 62,5
17 93,1
12 76,8
5 48,5
15 92,4
9 70,4

Ustalić siłę i kierunek współzależności pomiędzy liczba aptek, a liczbą mieszkańców. Określić ile powinno być aptek w powiecie zamieszkałym przez 80 tyś mieszkańców.

2.
Struktura rodzin wg. ilości członków pewnej miejscowości charakteryzuje tabela

Xi Ni
2 15
3 10
4 20
5 15
6 10
7 5
8 5

Za pomocą miar klasycznych i pozycyjnych dokonać analizy wg. liczby jej członków.

proszę o waszą pomoc :)

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2012-01-02, 11:18   

1. współczynnik korelacji liniowe Pearsona , linowa funkcja regresji (szacunek na jej podstawie)
2. a ty full wypas: średnia arytmetyczna, mediana, dominanta, kwartyle itd

rysia24 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2012-01-09, 18:27   Pilne! Projekt samodzielnej pracy

Potrzebuje sformulować problem, zgromadzić niezbędne dane, przeprowadzić odpowiednie obliczenia analiza wariancji albo testem zgodnosci, podjąć decyzję o odrzuceniu lub przyjęciu hipotezy zerowej. Zainteresowana persone prosze o kontakt gg:601797, do dyspozycji materialy pomocnicze, cena uslugi do negocjacji!

Odpowiedz do tematu