Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: mathkit
2007-02-08, 23:04
Współczynnik korelacji rang Spearmana
Autor Wiadomość
student82 
Szeregowy

Wysłany: 2007-02-08, 13:26   Współczynnik korelacji rang Spearmana

witam wszystkich,

Mam problem. piszę pracę mgr o motywacji osób trenujących karate. badania przeprowadziłem za pomocą ankiety, w której badani udzielili odpowiedzi na pytanie:"co jest aktualnym motywem w twoim trenowaniu karate". było wymienionych 30 różnych motywów. badani wartość każdego motywu zaznaczali na numerycznej skali od 0 do 10 pkt. promotor kazał bym obliczył współczynnik korelacji rang Spearmana.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to zrobić?
dzięki z góry
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez mathkit 2015-03-23, 13:43, w całości zmieniany 4 razy  

Google

Wysłany:    Reklama google.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2007-02-09, 08:15   

A powiedz co chcesz uzyskac bo najczesciej stosuje sie to najczęsciej dla dwóch cech a jak rozumiem ty masz ich wiecej

student82 
Szeregowy

Wysłany: 2007-02-09, 09:33   

witam Shidley,

Ja próbowałem zrobić w ten sposób: w ankiecie mam 30 motywów, dla każdego z nich obliczyłem średnią i tym średnim przydzieliłem rangi. oprócz średnich wartości punktowych dla każdego motywu, mam jeszcze takie dane: wiek, staż treningowy, stopień zaawansowania. Masz pomysł jak to obliczyć lub jak do tego zastosować wsp.rang spearmana ?

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2007-02-09, 10:17   

Czyli rangujesz motywy treningu.. ale od czego chcesz uzależnić ten motyw? od wieku?

student82 
Szeregowy

Wysłany: 2007-02-09, 11:39   

no właśnie za bardzo nie wiem od czego mam tu uzależnić.czy brać pod uwagę wiek czy też staż treningowy? ale jak to porównać? skoro dla każdego motywu (od 1do 30) mam średnią całej grupy, to jak w takim przypadku porównać do np. do stażu treningowego?
np. motyw 1-poczucie siły, zdrowia i sprawności - średnia grupy wynosi 6,78. i teraz jak przyrównać do tego staż treningowy? należałoby wyliczyć średnią stażu.ale czy do każdego motywu podawać tą samą średnią stażu?

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2007-02-09, 15:50   

Rozumiem że jedną rangą beda "motywacje" a co bedzie kolejną? jaką zależność ( pomiędzy czym a czym) chcesz zbadać?

student82 
Szeregowy

Wysłany: 2007-02-09, 17:01   

tak, jednym z czynników, które będę rangował to średnie poszczególnych motywów.ale teraz nie wiem jaki wziąć drugi czynnik. gdybym chciał badać czy staż treningowy wpływa na na hierarchię motywów to musiałbym obliczyć średnią stażu treningowego.ale w takim przypadku średnia stażu będzie jednakowa dla każdego motywu.więc jak ja zrangować. podobnie byłoby z wiekiem. a czy w ogóle można takie badania zanalizować za pomocą wspł. rang spearmana? czy też można użyć innego wskaźnika?

[ Dodano: 2007-02-09, 18:53 ]
czy ktoś mógłby mi pomóc. czas mnie goni, a nie wiem jak się do tego zabrać. i czy robię to we właściwy sposób

mathkit 
Major

Wysłany: 2007-02-10, 18:28   

Moim skromnym zdaniem :

Zastanów się pomiędzy jakimi dwoma cechami chcesz zbadać zależność i wówczas dla tej pary zmiennych oblicz nieparametryczny współczynnik korelacji liniowej Spearmana.

Możesz obliczyć współczynników korelacji Spearmana stosując wszytkie możliwe kombinacje pomiędzy zmiennymi:
-motywacja pierwsza
- motywacja druga
Ogólnie i-ta motywacja

stopień zaangażowania

Tak jak Shidley pisze, zależy wszystko od tego pomiędzy czym chcesz zbadać zależność (jaki cel Ci przyświeca, co chcesz udowodnić - że motywacja zależy od wieku ?) .

Moim bardzo skromnym zdaniem, może mógłbyś zastosować analizę kanoniczną ?

Za zbiór zmiennych niezależnych przyjąć:

-stopień zaangażowania

Natomiast za zbiór zmiennych zależnych:
- motywacje
Wówczas , tak mi się wydaje uzyskałbyś powiązanie, zakres i kierunek zależności między tymi zbiorami zmiennych.

Pomijam tutaj założenie normalności rozkładu zmiennych (z którym tutaj mógłby być problem), chodzi mi o samą ideę przeprowadzenia takiej analizy. Sam jestem tylko kiepskim studentem, stale się uczę,więc proszę traktować raczej jako sugestię. A raczej ja sam się pytam czy taką analizę możnaby zastosować?

student82 
Szeregowy

Wysłany: 2007-02-10, 21:02   

mathkit dzięki za pomoc, spróbuje zrobić to tak jak piszesz. a gdybym miał jakiś problem to się odezwę. jeszcze raz wielkie dzięki

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2007-02-11, 08:53   

Tak się zastanawiam skąd się wziął u promotora ten współczynnik korelacji RANG Spearmana.
O wiele łatwiej, w moim mniemaniu, zrobić analizę wielowymiarową np przy pomocy jakiegoś dobrego programu.

Zawsze jednak pojawia się pytanie co chcesz uzyskać...
Powodzenia

angelus1988 
Szeregowy

Wysłany: 2009-06-22, 16:47   współczynnik korelacji rang Spearmana

Za pomocą współczynnika korelacji rang Spearmana ustalić natężenie współzależności między opiniami widzów i zaproszonych do oceny krytyków o 10 wybranych programach telewizyjnych. Ocenić siłę i kierunek tej zależności.

Program A B C D E F G H I J
% ocen pozytywnych u widzów 60 65 15 47 50 25 20 50 57 65
% ocen pozytywnych u krytyków 70 50 70 40 72 53 60 48 61 35

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu, nie umiem zrozumieć jak zamienia się te dane na rangi :-( dalej ze wzorem już sobie radzę, tylko te rangi...

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-06-23, 07:52   

Musisz zmienić ilości na rangi czyli przypisać liczebności od 1 do n...
czyli 1 wiersz: 3,1,10,7,5,8,9,5,4,1 .... :-)

tak samo drugi.... i dopiero licz wskaźnik....

joasia2000 
Szeregowy

Wysłany: 2010-02-09, 14:38   zastosowanie Współczynnikakorelacji rang Spearmana?

Witam!

Mam pytanie o współczynnik korelacji rang Spearmana. muszę w pracy dyplomowej wykazać zależność pomiędzy ceną a różnymi zmiennymi, np. zaangażowaniem w zakup. (z teorii wynika, że im cena wyższa tym ono większe).
moja ankieta jest tak skonstruowana ze ankietowani podają wpierw cenę jaką zapłacili za produkt, a potem zaznaczają odpowiedzi do zdań:
np.
Przy zakupie produktu angażowałam się w jego nabycie. i mają do zaznaczenia 1 z 5 opcji: od całkowicie się zgadzam po całkowicie się nie zgadzam.
Czytając książki ze statystyki (gdyż dysponuję zerową wiedzą na ten temat) doszlam do wniosku, że wykorzystam współczynnik korelacji rang Spearmana. Chcę nadać tym opcjom ranę od 5 (dla calkowicie sie zgadzam) do 1( dla całkowicie sie nie zgadzam)- czy mogę tak zrobić? nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie bo jak pogrupuję ceny od najmniejszej do największej to będe miała ich z 40 różńych rang, a tu tylko 5 opcji (rang).

Proszę was o pomoc, czy dobrze wykombinowałam z wykazaniem tej zależności. może jest na nią lepszy model lub coś robię źle....

Evelka 
Szeregowy

Wysłany: 2010-03-24, 14:56   współczynnika korelacji rang Spearmana

Za pomocą współczynnika korelacji rang Spearmana ustalić natężenie współzależności między opiniami widzów i zaproszonych do oceny krytyków o 10-u wybranych programach
telewizyjnych. Ocenić siłę i kierunek tej zależności.
Program A B C D E F G H I J
% ocen pozytywnych u widzów 60 65 15 47 50 25 20 50 57 65
% ocen pozytywnych u krytyków 70 50 70 40 72 53 60 48 61 35

umiałby mi ktos pomoc jak zaczac te zadanie robic...
Jakies skazowki bo nawet nie wiem od czego zaczac. Z góry dziekuje

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2010-03-25, 07:41   

po pierwsze zmień wartości na rangi - czyli przypisz liczby od 1 do n w obu przypadkach numerując w ten sam sposób (czyli albo od najwyższej do najniższej, albo odwrotnie ) a potem skorzystaj ze wzoru ;-)

Odpowiedz do tematu